FİLMGÖSTERİ
KİTAPMÜZİK

Sayı: 12

ARA

X E-Kart Gönder

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Eğer kayıt yaptırmamışsan, aşağıdaki düğmeyi tıkla.

Renk cambazı: BUKALEMUNLAR

Bir gün bir bukalemun her zaman yaptığı gibi bir ağaç dalında yürüyormuş.

Yazı ve fotoğraflar: Ali Murat Atay

Göster
Adımımı Nereye atsam, diye düşünürken dalda karşı yönden gelen bir bukalemunla çarpışmış. Birinci bukalemun çok kızmış, gözlerini ayrı yönlerde fır fır çevirerek bağırmış:
- Hey sen! Gittiğin yere baksana. Öteki bukalemun buna gülerek yanıt vermiş :
- Tamam kardeşim ama sen de baktığın yere gidersen anlaştık demiş!.

Göster
Gerçekten de bukalemunların hemen göze çarpan özelliklerinden biri, iki gözünü birbirinden bağımsız hareket ettirebilmesi. Bir gün ağaç dalında bir bukalemuna rastlarsanız bir gözüyle sizi izlerken öteki gözüyle tam ters yönde lezzetli bir sinek aramayı sürdürdüğünü gördüğünüzde hiç şaşırmayın. Ancak, böyle bir karşılaşma için bilinen bukalemun türlerinin üçte ikisini barındıran Madagaskar Adası'na gitmeniz gerekiyor. Dünyanın geri kalanında da bukalemunlar var, ama oldukça sınırlı. Türkiye'nin güney bölgelerinde de bir küçük türe rastlanabiliyor.

Göster
Madagaskar, Afrika'nın doğusunda dev bir ada. Birçok hayvan türü yalnız burada bulunabiliyor, bukalemun türlerinin çoğu da bunların içinde. Ne yazık ki Madagaskarlılar çok yoksul ve büyük bir hızla bu hayvanların yaşadıkları ormanları yok ediyorlar. Bunu önlemeye çalışan uluslararası çevre kuruluşları ise bu işe okullardan başlamışlar. Artık Madagaskar!da okullarda çevrenin korunması ile ilgili dersler var. Madagaskarlı çocuklar matematik dersinden sonra bukalemun dersini dinliyorlar, büyüyünce onları korusunlar diye.

Göster
Bir bukalemun fotoğrafına bakıp çok korkan insanlar gördüm. Bu kadar komik bir şey olamaz; en büyük ve renkli bukalemun türünün boyu, kuyruğu dışında 20-25 cm'yi geçmez. Bukalemunlar içinde 3 cm boyunda olanlar da var. Bu da, bir timsahtan çok daha küçük bir hayvan demek! Zavallıcık bir tehlike ile karşılaştığı zaman kaçamıyor bile, bir adım atması için bol bol düşünmesi, ayağını bir ileri bir geri hareket ettirip sonunda "yaşasın başardım" diyerek dala koyması gerekiyor. Aslında yukarıdaki gibi iki bukalemunun çarpışmaları pek de olanaklı değil.

Göster
Bukalemunların saklanmak için renk değiştirdiklerini, her duruma göre farklı hareket eden güvenilmez kişilere bukalemun gibi adam denildiğini duymuşsunuzdur. Bu da yanlış bir bilgi, bukalemunlar aslında beğenilmek için renk değiştiriyorlar. Bir bey bukalemun bir hanım bukalemun gördüğü zaman "bakınız hanfendi ne kadar renkliyim değil mi" diyor ve bir kırmızı oluyor, bir mavi; bir sarı oluyor, bir yeşil. Kimi kez de iki bey bukalemun bir hanım bukalemunu paylaşamıyorlar ve birbirlerine çok kızıyorlar, bu kez de "bak ne kadar renkliyim, karışmam ha" türü bir renklenme olabiliyor.

Göster
Çok yavaş olabilirler ama bunu dengeleyen inanılmaz bir özellikleri var. Bir ok ve yayınızın olduğunu düşünün, yayı iyice gerdikten sonra oku hızla fırlattığınızı, bir ucu elinizde olan ipin de oka bağlı olduğunu, hedefi bulduğu anda ipe asılarak oku geri çektiğinizi düşünün. Bukalemun da diliyle bunu yapıyor ve o sabır taşıran yavaşlığıyla bir çekirgeye yaklaşıyor, yapışkanlı dilini fırlatıp çekirgeyle birlikte geri çekiveriyor. O kadar uzun dilini gövdesinin neresinde saklıyor anlayamadım. Bir gün bir bukalemuna rastlarsanız sakın alıp evinize getirmeyin. Bırakın ormanında mutlu yaşasın, evlerde diliyle yakalayacağı çekirgeli ağaç dalları yoktur da ondan.Görüşünü Bildir

Not Ver

Arkadaşına gönder
©
Bu site, Doğan Burda Rizzoli Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.